Kluby rómskeho jazyka v Bratislave, Kremnici a vo Vtáčkovciach si stanovili plány činnosti a ich členovia schválili stanovy. Napríklad vo Vtáčkovciach nazvali svoj klub Čiriklóro – Vtáčik. V tomto klube najviac deťom pomáhali s rómčinou starí rodičia. Súkromné osemročné gymnázium Z. J. Mallu v Kremnici je internátne a žiakom pomáhali najmä vychovávatelia hovoriaci po rómsky. V Bratislave v ZŠ Biskupická motivovala deti pedagogická asistentka.
V každom klube mali žiaci a žiačky najmenej dve prednášky o rómskom jazyku alebo o téme, ktorá súvisí s rómskou kultúrou.
Prvou významným podujatím v Klube rómskeho jazyka v ZŠ Biskupická v Bratislave bola beseda s rómskym spisovateľom Deziderom Bangom. Významného spisovateľa, nositeľa ceny Ľudovíta Štúra II. stupňa privítali v biskupickom klube začiatkom októbra. Pán Dezider Banga nebol v tejto škole prvýkrát. Aj tento raz zaujal žiakov svojím rozprávaním o svojom detstve, ktoré prežil v Hradišti na strednom Slovensku.
Vysvetlil deťom ako píše básne, ako miloval celý život knihy, čo ho motivuje pri písaní a aký vzácny je rómsky jazyk. Deti mali pripravené otázky a podľa vyjadrenia svojich učiteliek boli nevšedne pozorné.
Aj panie učiteľky boli nadšené, že k nim do školy privítal vzácny hosť, veď jeho knihu rozprávok Čierny vlas poznajú ešte z detstva.
Klub rómskeho jazyka navštívila 8. novembra 2013 Anina Botošová, bývalá splnomocnenkyňa Úradu vlády SR pre rómske komunity. Keďže je z hudobníckej rodiny, jej otec bol slávny virtuózny huslista Ján Berky- Mrenica, hovorila o rómskej hudbe, hudobníkoch, ale aj o knihe rómskych prísloví a porekadiel, ktorú chystá a najmä o rómskom jazyku.
Ďalšou prednášateľkou bola Dagmar Litterová, pracovníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny z Odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí. Zdôraznila, že používať a rozvíjať svoj materinský rómsky jazyk patrí medzi práva rómskej národnostnej menšiny.
Viete o tom, že 5.november je oslavným dňom rómskeho jazyka? Rómovia oslavujú tento deň od roku 2009. Od čias, kedy sa na medzinárodnej konferencii v Záhrebe zišli lingvisti, pedagógovia, žurnalisti, lídri rómskych organizácií z 15 štátov Európy a vyhlásili tento deň za Medzinárodný deň rómskeho jazyka. Na Základnej škole vo Vtáčkovciach sa na počesť tohto dňa konali oslavy. Žiaci sa obliekli do rómskych farebných šiat. Pani učiteľka Alena Obžutová porozprávala žiakom o rómskej literatúre, aj o prínose Mileny Hübschmannovej pre Rómov a pre rómsky jazyk.
Žiaci čítali rozprávky Eleny Lackovej, Dezidera Bangu a Józsefa Ravasza. Spoznávali rómske hádanky a rómske príslovia a porekadlá.
Prišiel dokonca aj, harmonikár z Vtáčkoviec pán Dezider Gábor. Rozveselil a roztancoval detské obecenstvo a zaujal deti svojím rozprávaním o spomienkach ako sa kedysi učil hrať na harmonike a ako chodieval s ďalšími muzikantmi hrávať na svadby, pohreby a krstiny. Jeho vnučka Juliana Sameľová zdedila hudobný talent po dedovi, síce nehrá na hudobnom nástroji, ale pekne spieva.
A akáže by to bola oslava bez jedla? Jedli sa tradičné rómske marikľa (lokše), ktoré pripravili pani učiteľka Ildikó Górová (na obr. zprava) s pedagogickou asistentkou Romanou Balogovou.
Oboznámenie žiakov s klubom rómskeho jazyka.
/ 1. týždeň /
Prednáška o histórii rómov, kvíz.
/ 2. týždeň /
Rómske slová, ktoré nepoznáš /práca s PC/
/ 3. týždeň /
Rómsky diktát.
– Beseda o rómskych spisovateľoch, ich dielach.
– Čítanie rozprávok v rómskom jazyku.
– Vyhlásenie súťaže: ” Vymysli rómsku rozprávku”.
– Prezentácie vymyslených rozprávok
– Výber najkrajšej rozprávky, alebo príbehov v rómštine. Dramatizácia rozprávky.
– Prepis romskej rozprávky so slovenčiny do rómštiny.
– Prezentácia vybranej rozprávky.