Štatút literárnej súťaže

Štatút literárnej súťaže si môžete stiahnuť aj ako PDF (Statut_amari_chib.pdf, 330 kB)

rk-4web-black

 

Štatút literárnej súťaže v rómskom jazyku
 Amari čhib – Náš jazyk

 

A. Všeobecné ustanovenia

 

Čl. 1 – Charakteristika súťaže

 

  1. Amari čhib – Náš jazyk je dvojstupňová autorská literárna súťaž žiakov a žiačok základných škôl, ktorej cieľom je prehĺbiť záujem rómskych žiakov o svoj materinský jazyk, jeho históriu, uchovávať ho a pomocou tvorby v materinskom jazyku ho spoločne s rómskou kultúrou rozvíjať a tiež dostať do povedomia väčšinovej spoločnosti.
  2. Amari čhib – Náš jazyk je celoštátna súťaž, ktorá vrcholí slávnostným  vyhodnotením súťaže.Amari čhib – Náš jazyk je verejná súťaž prístupná širokej verejnosti, organizuje sa v čase vyučovacieho procesu, ako aj vo voľnom čase. Účasť na súťaži Amari čhib – Náš jazyk je dobrovoľná.
  3. Súťaž Amari čhib – Náš jazyk je doplnkom výchovno-vzdelávacieho procesu škôl, nadväzuje na školskú výučbu a rozvíja ju na princípe dobrovoľnej záujmovej činnosti, ktorá vytvára osobitnú motiváciu na rozvíjanie nadania a talentu žiakov na základe ich súťaživosti. Súťaž a príprava na súťaž sa organizuje v čase vyučovacieho procesu, ale najmä mimo neho.
Čl. 2 – Poslanie súťaže

 

Poslaním súťaže Amari čhib – Náš jazyk je:

  1. Prispieť k rozvoju rómskeho jazyka, ako jedinečného historického dedičstva, dôležitého komunikačného a identifikačného nástroja príslušníkov rómskej národnosti.
  2. Prispieť k vyhľadávaniu talentovaných a nadaných žiakov a podporiť rozvoj literárneho talentu žiakov a napomáhať pri prezentácii ich schopností v rómskom jazyku.
  3. Rozvíjať tvorivé vedomosti a schopnosti žiakov, vyvolať systematický záujem žiakov o rómsky jazyk a vytvárať trvalý kladný vzťah k materinskému jazyku a k slovesnému umeleckému dielu.
  4. Nadobudnúť a rozvíjať pozitívny vzťah k materinskému jazyku a pochopiť jeho potenciálne zdroje pre svoje osobné a kultúrne bohatstvo aj v rámci interkultúrnej komunikácie.
  5. Rozvíjať kultivovaný prejav ako prostriedok presadenia samého seba, a nadobudnúť sebavedomie pri vystupovaní na verejnosti.
  6. Rozvíjať vlastný pozitívny vzťah k literatúre a k ďalším druhom umenia vychádzajúcich z umeleckých textov v rómskom jazyku a rozvíjať vlastné emocionálne a estetické cítenie a vnímanie.
  7. Viesť žiakov k samostatnej tvorivej činnosti, prispievať k rozvoju žiackej tvorivosti tvorbou textov ale i pokusov o umelecké vyjadrenie myšlienok, upevňovať ich záujem o sebavzdelávanie, samostatne získať informácie z rozličných zdrojov a zvládnuť práce s jazykovými a literárnymi textami.
  8. Vytvárať pre žiakov konkurenčné prostredie na vzájomné porovnávanie svojich schopností, zručností a vedomostí formou súťaženia a tvorivej spolupráce, vytvárať pre školy, pre pedagogických zamestnancov a pracovníkov komunitných centier konkurenčné prostredie v oblasti multikulternej výchovy, konkrétne v oblasti rozvoja materinského jazyka u žiakov, ktorých materinským jazykom je rómčina.
Čl. 3 – Štruktúra a riadenie súťaže

 

  1. Vyhlasovateľom súťaže je Občianske združenie  Romano kher – Rómsky dom.
  2. Súťažné práce spočívajú v napísaní príspevku v rómskom jazyku (v miestnom rómskom dialekte) v rozsahu najviac 700 slov vo worde bez obrázkov a grafických prvkov na jednu z nasledovných tém:
    a) Rómska rozprávka
    (Reprodukcia rozprávania členov komunity, resp. vlastná tvorba.)
    b) Naše rómske tradície
    (Opis tradičných rodinných, resp. komunitných zvykov a tradícií.)
    c) Človek, ktorého si najviac vážim
         (Opis alebo úvaha).
    Víťazný príspevok bude uverejnený v celoslovenských novinách Romano nevo ľil a odvysielaný v Slovenskom rozhlase.
  3. Súťaž je riadená na školskej, komunitnej a celoštátnej úrovni a po odbornej stránke súťaž riadi komisia v súlade s organizačnými pokynmi súťaže.
  4. Nevyhnutnou podmienkou účasti v celoslovenskom kole súťaže je úspešná účasť v školskom kole, resp. komunitnom kole a zaslanie práce v požadovanej elektronickej podobe na adresu: romanokher7@gmail.com
  5. Školské, resp. komunitné kolá súťaže riadi príslušná školská komisia.
  6. Členov celoštátnej komisie vymenúva OZ Romano kher – Rómsky dom.
  7. Súťažné kategórie
    Kategória I. : žiaci a žiačky 1. – 4. triedy ZŠ
    Kategória II. : žiaci a žiačky 5. – 9. triedy ZŠ
  8. Školské (komunitné) kolo môže organizovať kvalifikovaný učiteľ alebo pracovník školy poverený riaditeľom školy ovládajúci rómsky jazyk, resp. pracovník – člen komunitného centraovládajúci rómsky jazyk.
  9. Úlohou organizátora je propagovať súťaž na škole a vhodnou motiváciou aktivizovať žiakov.
  10. Riaditeľ školy (vedúci komunitného centra) vytvára priaznivé podmienky na uskutočnenie súťaže v škole (v komunitnom centre).
  11. Porotu pre školské kolo na návrh organizátora súťaže ustanovuje a jej členov vymenúva škola (vedenie komunitného centra).
  12. Do celoslovenského kola postupujú žiaci vybraní školskou (komunitnou) komisiou. Školská (komunitná) komisia je oprávnená zvoliť viacerých zástupcov a zaslať maximálne 5 príspevkov do celoslovenského kola. Od jedného autora maximálne 2 príspevky na 2 rôzne témy
  13. Víťazov celoslovenského kola vyhlasuje celoslovenská komisia.
  14. Školské a komunitné kolá organizačne a finančne zabezpečujú príslušné školy a komunitné centrá. Celoštátne kolo organizačne a finančne zabezpečuje OZ Romano kher – Rómsky dom.
Čl. 4 – Bezpečnosť a ochrana zdravia účastníkov súťaže

 

  1. Za dodržiavanie bezpečnosti počas súťaže zodpovedajú organizátori a  pedagógovia poverení riaditeľmi/riaditeľkami príslušných škôl a  pracovníci komunitných centier.
  2. Do miesta konania vyhodnotenia súťaže a späť cestujú žiaci a žiačky v sprievode zamestnancov školy/komunitného centra alebo inej plnoletej osoby, s ktorou sa dohodol riaditeľ školy/komunitného centra. Na účasť neplnoletých žiakov a žiačok na súťaži mimo sídla školy sa vyžaduje súhlas ich zákonného zástupcu alebo osoby poverenej ich zastupovaním.
  3. Organizátori súťaže zabezpečia počas súťaže a s ňou súvisiacich podujatí dodržiavanie príslušných bezpečnostných predpisov, ktoré sú platné pre daný druh činnosti.
Čl. 5 – Vyhodnotenie súťaže

 

  1. Po ukončení celoslovenského kola súťaže vypracuje predseda príslušnej komisie, v spolupráci s organizátorom, vyhodnotenie podujatia.
  2. Členovia komisie na zhodnotia priebeh a výsledky súťaže a písomnú správu o priebehu a výsledkoch, spolu s výsledkovou listinou, ktorú OZ Romano kher – Rómsky dom uverejní na svojej webovej stránke.
Čl. 6 – Harmonogram, zabezpečenie súťaže

Termíny:

Vyhlásenie súťaže: 1. október 2013

Uzávierka základných kôl na školách/v komunitných centrách: 22. november 2013

Uzávierka postupu do celoštátnej súťaže: 29. november 2013

Zasadnutie odbornej poroty: 6. december 2013

Vyhlásenie výsledkov súťaže: 10. december 2013

Kontaktné údaje organizátora:

Romano Kher – Rómsky dom
Košická 36, 821 08 Bratislava
Kontaktná osoba: Mgr. Agnes Horváthová
e-mail: agnes.horvathova@centrum.sk
tel: 0907/639 961

Čl. 7 – Záverečné ustanovenia

Účasťou v súťaži autor/autorka dáva súhlas s použitím diela bez nároku na honorár na propagáciu podujatia a cieľov súťaže i poslania organizátora. Organizátor má právo ich zverejniť na svojich www stránkach, reprodukovať ich vo vlastných propagačných materiáloch, prípadne vystavovať, či použiť iným spôsobom v súvislosti s dodržaním autorských práv v súčinnosti s poslaním súťaže a organizácie.

Tento štatút nadobúda účinnosť 29. septembra2013.